Arı Un
ESPERIA

"Kışlık gelişme" tabiatlı, Orta-Erkenci bir çeşittir. Vernalizasyon ihtiyacı vardır sahiptir 5-Sapı sağlamdır, yatmaz, sulanan alanlarda performansı yüksektir. Esperia’nın kardeşlenmesi yüksektir. Dekara atılacak tohumluk miktarı mibzer ile ekimde 16-18 kg/da önerilir. Fazla tohum kullanıldığında kardeş başakları küçük kalır, verim düşer . Orta Anadolu, Batı ve Doğu geçit bölgeleri, İç Ege, Marmara ve bilhassa Trakya kesimi, sahil bölgelerinin yaylalarında kolaylıkla yetiştirilebilir.

RUMELİ

Bitki boyu 80-85 cm’dir. Kılçıklı ve beyaz başaklı bir çeşittir. Başakları orta-uzun olup, eğik bir görünüm arz eder. Tanesi orta irilikte olup, mat kırmızı renkli ve orta sert yapıdadır. Tavsiye Edilen Alanlar: Marmara, İç Anadolu Bölgesi ve Orta Karadeniz Bölgesinde Ekimi Tavsiye Edilir. Trakya Tarım ve Vet. Tic. Ltd. Şti. Tarafından Tekirdağ’da 2008 Yılında Islah Edilmiştir. 2012 Yılında Tescil Edildi. Dekara Atılacak Tohum Miktarı: 23-25 kg/da

BEZOSTAJA

Kışlık bir çeşit olup, soğuğa dayanıklıdır. Ancak kurağa dayanıklılığı azdır. Az kardeşlenir, gübreye reaksiyonu iyidir. Erkenciliği orta olup yatmaya dayanıklıdır. En iyi sonuç sonbaharda erken çıkış sağlandığında alınır. Kardeşlenmesinin düşük olmasından dolayı verim potansiyeli tane ve başak büyüklüğünden kaynaklanır. İlkbahar son donlarından zarar görmez. Ancak yaz kuraklarından fazlaca etkilendiği için kır-bayır tarlalar ve yeterli yağış almayan yörelerdeki alanlar için uygun değildir.

GEREK

Bitki boyu kısa olan çeşidin yaprakları yeşil renkte ve yarı dik yapıdadır. Başak orta yoğunlukta, kılçıklı ve beyaz renktedir. Taneler yumurta şeklinde küçük ve koyu kırmızı renkte olup, camsı özellikte, yarı sert tanelere sahiptir. Ekmeklik kalitesi iyidir.1000 tane ağırlığı 34-36 gr’dır. Harman olma kabiliyeti ve gübreye reaksiyonu iyidir. Yapay ve doğal koşullarda sarı pasa, kahverengi pasa ve septoria’ya dayanıklıdır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Çukurova ve Trakya için tavsiye edilmektedir.

BAYRAKTAR

Bayraktar 2000 çeşidi ilkbahar gelişimi hızlı ve erkenci olduğu için özellikle İç Anadolu ve Geçit Bölgelerinin buğday tarımı yapılan kıraç ve yarı taban alanlarına tavsiye edilmektedir. Bölgenin kurağın sorun olduğu alanlarında güvenle yetiştirilebilir. Kırmızı sert taneli, tane şekli yarı yuvarlaktır. Alternatif gelişme tabiatlıdır. Soğuğa dayanıklıdır. Kurağa dayanımı iyidir. Tane dökmez ve harman olma kabiliyeti iyidir. Gübreye reaksiyonu yüksektir. Kıraç, yarı taban ve taban alanlarda verim potansiyeli oldukça yüksektir. Sarı pasa dayanıklı, kara pasa orta hassastır.

PEHLİVAN

Sapları orta uzunlukta, yaprakların rengi yeşil ve bayrak yaprağı kıvrık yapıdadır. Başaklar çıkıntılı, paralel kenarlı, beyaz ve orta yoğunlukta bir yapıya sahiptir. Tane, dış görünüş olarak Bezostaja'ya benzer fakat rengi daha koyu kırmızı olup taneleri daha iricedir. Ekmeklik kalitesi iyidir.1000 tane ağırlığı 36-37 gr’dır. Kışlık olan çeşidin harman olma kabiliyeti ve gübreye reaksiyonu iyidir. Yapay ve doğal koşullarda sarı pasa dayanıklı, sürmeye hassas, kahverengi pasa toleranslıdır.

LAZARKA

Dane iri kırmızı renkli sert yapıdadır. Yatmaya dayanıklı bir çeşittir. Çok güçlü bir çeşit olup verimli, kaliteli, hastalıklara, dona ve kuraklıklara dayanıklılığı mükemmeldir.

KONYA 2002

İç Anadolu ve Geçit bölgelerinin sulanabilen alanları için tavsiye edilmektedir. 90-100 cm boyunda beyaz başaklı, kılçıklı, kırmızı sert daneli dir. Kışa ve yatmaya dayanıklı, kurağa hassas olup orta erkenci alternatif bir çeşittir. Verimi dekara 400 ile 800 kg arasında değişir. Dane rengi kırmızı ve iridir. Hektolitre ağırlığı 78-84 kg, bin dane ağırlığı 39-44 g arasındadır. Kırmızı-sert ekmeklik grubundadır. Bezostaja-1 kalitesinde veya daha iyi kalite verebilmektedir. Su ve Gübreye reaksiyonu yüksektir. Tarla şartlarında ve normal yetiştirme şartlarında yaprak ve çiçek hastalıklarına orta dayanıklıdır.

SÖNMEZ 2001

SÖNMEZ 2001 Kuraklığa Dayanıklı Ekmeklik Buğday Tohumu Sarı pas, kahverengi pas, sürme ve rastığa dayanıklıdır. Başak tipi iri beyaz ve kılçıksız Dane görünümü kırmızı sert Bitki boyu: 100-110 cmKışlık tabiatlı ve kuru tarım alanları için önerilir. Takviye sulama ile daha yüksek verim verir.

ADANA 99

Bitki boyu 95-110 cm olup yatmaya dayanıklıdır. Beyaz, renkli oval yapıda sert bir tanesi olup 1000 tane ağırlığı 40-42 gr. dır. Kışa ve kurağa orta derecede dayanıklıdır. Sarı, kahverengi paslara ve septoria'a karşı dayanıklı, ekmeklik kalitesi iyi bir çeşittir. Sahil bölgelerine önerilir.